Książka Tomasza Jastruna "Życie Anny Walentynowicz" ukazała się po raz pierwszy w 1985 roku nakładem podziemnej Niezależnej Oficyny Wydawniczej. Dzieje Anny Walentynowicz przedstawione zostały na podstawie Jej własnych relacji. Obejmują okres do 1984 roku.
Drugie wydanie książki "Życie Anny Walentynowicz" w stosunku do pierwszego poszerzone jest jedynie o wstęp, dopisany przez Tomasza Jastruna w styczniu 2011 roku.
"Życie Anny Walentynowicz" to opowieść, która zaczyna się w okresie dzieciństwa Anny Walentynowicz. Większość relacji tytułowej bohaterki dotyczy jednak przełomowego okresu w dziejach Polski, nazwanego później Sierpniem 1980. Relacje koncentrują się też wokół pierwszych, bardzo trudnych lat po przełomie.
Książka jest dokumentem tamtych czasów: Anna Walentynowicz była jedną z najważniejszych postaci, które doprowadziły do przemian w Sierpniu 1980 roku; relacje oddają panujące w tamtych latach emocje, nadzieje, oczekiwania czy wreszcie wielkie rozczarowania, jakie towarzyszyły kolejnym wydarzeniom i zmianom. W końcu książka stanowi też dokument o 1985 roku - treści w niej zawarte mogły ukazać się jedynie nakładem podziemnej oficyny wydawniczej.