Miniprzewodnik Wydawnictwa Bezdroża opisujący najważniejsze atrakcje turystyczne miasta bądź regionu. Poznasz historię miejsca, przeczytasz opisy atrakcji turystycznych i (najważniejsze dla turysty) informacje praktyczne: co warto zobaczyć, gdzie szukać noclegu i jak dojechać w miejsce, którego nie można pominąć zwiedzając okolicę. Zapraszamy na wycieczkę!
Zurych
Niemieckojęzyczny Zurych (408 m n.p.m., 412 520 mieszkańców) jest największym kompleksem urbanistycznym Szwajcarii. Liczba jego mieszkańców jest niemal dwukrotnie większa, niż pozostałych dużych miast kraju - Genewy i Bazylei. Jakkolwiek to Berno jest stolicą polityczną, Zurych uważa się za niemniej ważną stolicę ekonomiczną Szwajcarii. Tutaj ma siedziby 40 spośród stu najważniejszych przedsiębiorstw kraju. Tutaj także znajduje się największa w Europie giełda papierów wartościowych. Jednak nie można ograniczać roli miasta do centrum przemysłowego, handlowego i finansowego, Zurych jest bowiem ważnym ośrodkiem kultury i sztuki, w których to dziedzinach często pełni rolę awangardową. Tutaj narodził się dadaizm - w jednej z zuryskich kawiarni założono w 1916 r. kabaret Voltaire, który był kolebką ruchu. Miasto zamieszkiwali sławni artyści i literaci, wśród których wymienić można Jamesa Joyce'a, Hermanna Hesse czy Tomasza Manna, którzy pozostawili tu swój ślad. Poza tym nocne życie Zurychu ściąga młodzież z całej Europy, a bogata oferta teatrów i muzeów - amatorów sztuki.
Nie bez znaczenia dla lokalnej turystyki jest także położenie miasta. Powstało ono w dolinie, w miejscu, gdzie rzeka Limmat wypływa z północnej części Jeziora Zuryskiego (Zürichsee), by połączyć się już w samym mieście z rzeką Sihl. Zurych jest otoczony niewysokimi, lecz stromymi górami, których pasma okalają także jezioro: na południowym zachodzie to wysoki na 869 m n.p.m. Uetilberg, a na północnym wschodzie Zurichberg o wysokości 678 m n.p.m.