Miniprzewodnik Wydawnictwa Bezdroża opisujący najważniejsze atrakcje turystyczne miasta bądź regionu. Poznasz historię miejsca, przeczytasz opisy atrakcji turystycznych i (najważniejsze dla turysty) informacje praktyczne: co warto zobaczyć, gdzie szukać noclegu i jak dojechać w miejsce, którego nie można pominąć zwiedzając okolicę. Zapraszamy na wycieczkę!
Piran
Piran (wł. Pirano), położony na wydłużonym skalistym cyplu, jest jednym z piękniejszych i najbardziej obleganych miast wybrzeża adriatyckiego. Źródła historyczne wspominają o znajdującym sie tu w VII w. ufortyfikowanym, bizantyjskim obozie oraz o przybyciu w tym samym czasie na tereny obecnego Piranu plemion słowianskich. W kolejnych wiekach wzniesioną tu osadę otoczono murami, które rozbudowano w latach 1475-1543 w obawie przed ewentualnymi atakami Turków.
Na przestrzeni wieków Piran przechodził rozmaite koleje losu. We wczesnym średniowieczu było to wolne i bogate miasto, które od 1283 r. przeszło we władanie Republiki Wenecji i pozostawało pod jej panowaniem do 1797 r. Wówczas bowiem, po upadku Wenecji i pokoju zawartym między Austrią a Francją w Campo Formio, posiadłości weneckie zostały podzielone. W ten sposób Piran dostał się we władanie Habsburgów, z krótkim epizodem francuskich Prowincji Iliryjskich za czasów Napoleona. Po zakończeniu I wojny światowej do miasta, do którego pretensje zgłaszało też nowo powstałe państwo jugosłowiańskie, wkroczyli Włosi. W 1945 r. Piran został zajęty przez armię jugosłowiańską, od 1948 r. formalnie był częścią strefy B Wolnego Miasta Triestu, aż w 1954 r. przyłączono go do Jugosławii.