Miniprzewodnik Wydawnictwa Bezdroża opisujący najważniejsze atrakcje turystyczne miasta bądź regionu. Poznasz historię miejsca, przeczytasz opisy atrakcji turystycznych i (najważniejsze dla turysty) informacje praktyczne: co warto zobaczyć, gdzie szukać noclegu i jak dojechać w miejsce, którego nie można pominąć zwiedzając okolicę. Zapraszamy na wycieczkę!
Park Kampinoski
Kampinoski Park Narodowy został utworzony w 1959 r. Nazwa „kampinoski” najprawdopodobniej została zaczerpnięta od łacińskich słów „campus noster” (nasze pola). Park powołany został w celu ochrony najlepiej zachowanych w Europie zespołów wydm śródlądowych, naturalnych zbiorowisk leśnych i bagiennych. Aktualna powierzchnia parku wynosi prawie 40 tys. ha. Kampinoski Park Narodowy leży nieopodal północno-zachodnich przedmieść Warszawy. Jest jednym z nielicznych parków narodowych na świecie, znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie stolicy państwa. Usytuowany jest u zbiegu dolin kilku rzek: Wisły, Bugu, Narwi, Wkry i Bzury - przez lata był to teren zabagniony i niedostępny. Jednak w XIX i XX w. znaczne obszary bagien zostały zmeliorowane, a obecnie nawet nadmiernie wysuszone, co jest poważnym problemem dla przyrodników. Wyjątkowość Puszczy oraz prowadzone na jej terenie działania ochronne zyskały uznanie na świecie. W 2000 r. Kampinoski Park Narodowy został wpisany na listę rezerwatów biosfery UNESCO. Wszystko za sprawą niezwykłej przyrody. Imponująca jest szczególnie flora Parku. Znajdziemy tu ponad 1300 gatunków roślin porastających puszczańskie bagna i kontrastujące z nimi wydmy. Na wydmach przeważają bory sosnowe i grądy, na bagnach różne typy łąk oraz liczne lasy olchowe. Park wraz z doliną Wisły (do dziś nieregulowaną na tym odcinku), ze swoimi starorzeczami i piaszczystymi łachami oraz licznymi wyspami jest środowiskiem życia wielu gatunków roślin i zwierząt. Równie wyjątkowy jak flora jest w Parku świat zwierząt. Prócz niezliczonych gatunków owadów spotkać możemy tu także tak rzadkie zwierzęta jak: łosia, bobra oraz rysia W Parku schronienie znalazło łącznie aż kilkadziesiąt gatunków zwierząt zagrożonych.
W Parku Kampinoskim możliwa jest turystyka krajoznawcza (piesza, rowerowa i konna, a zimą także - na wybranych trasach - narciarska). Pomocne stają się znakowane piesze szlaki turystyczne oraz Kampinoski Szlak Rowerowy o łącznej długości ponad 200 km. Dla wygody turystów spragnionych kontaktu z przyrodą puszczy urządzono na obrzeżach Parku liczne parkingi samochodowe, pola wypoczynkowe oraz tereny biwakowe. Wyposażono je w deszczochrony, stoły, ławy i inne turystyczne udogodnienia.
Majowy salon Warszawy
Przed wojną i w krótkim okresie powojennym puszczańska miejscowość Młociny była określana mianem „majowego salonu Warszawy”. Geneza nazwy sięga dawnych ogrodów królewskiego kanclerza Bruhla. Tutaj kursujące po Wiśle stateczki każdej niedzieli przywoziły na pikniki tysiące warszawiaków. Popularność tego miejsca była tak duża, że swoje filie otworzyły tu najpopularniejsze warszawskie kawiarnie. Do dziś Młociny to piękny park leśny ze świetną infrastrukturą piknikową. Na wschód od parku (obecnie w środku willowego osiedla) znajduje się dawne centrum tych podmiejskich pikników - odzyskany od państwa przez spadkobierców, ale na razie niestety niszczejący - Pałac Bruhla.